Enigmail v Thunderbirde 1.5.x - Linux Kubuntu

Fórum o doplnkoch do produktov Mozilla a ostatných podporovaných programoch
Zamknuté
mirecrk
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 16. Februára 2007, 23:10

Enigmail v Thunderbirde 1.5.x - Linux Kubuntu

Príspevok od užívateľa mirecrk » 30. Júla 2007, 15:03

Zdravim,
Rad by som pouzival rozsirenie Enigma mail. Mam vsak problem. V Linux Kubuntu je dostupny len Thunderbird o verzii 1.5.0.12. Nova verzia Thundebirdu nieje zatel ani v instalacnych repozitaroch a este je len v priprave.
Ked chcem nainstalovat rozsirenie Enigmail-0.95.1 tak mi napise, ze je dostupny len pre verzie Thunderbirdu 2.0.x.
Viete mi poradit ako postupovat v pripade instalacie rozsirenia Enigmail-0.95.1, ked mam dostupny len Thunderbird 1.5.x ? Su dostupne aj starsie verie ? Ako by sa to dalo nainstalovat, tak aby to korektne fungovalo aj na verzii 1.5 ?
Vopred dakujem za pomoc a odpoved.

SlovakSoft
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 4478
Dátum registrácie: 24. Novembra 2005, 22:55

Príspevok od užívateľa SlovakSoft » 30. Júla 2007, 15:16

Máte dve možnosti:
– Inštalácia Enigmail verzia 0.94.4 (je pre TB 1.5): je k dispozícii na domovskej stránke.
– potlačenie kompatibility, ale v tomto prípade to rozšírenie nemusí fungovať správne (aj keď väčšinou to funguje) – môžete skúsiť niektorý z postupov v tejto téme.
admin SME.sk

mirecrk
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 16. Februára 2007, 23:10

Príspevok od užívateľa mirecrk » 30. Júla 2007, 17:59

Dakujem,
Nainstaloval som si verziu 0.94 a vsetko funguje.
Presiel som si konfiguracne nastavenia cez http://enigmail.spi.cz/konfigurace.html
Trocha som mimo s tolkeho nastavovania. Unikla mi v tom celkova pointa ako to vovbec funguje. Na to sa akosi tom mori textu pozabudlo. Predpokladam, ze si musim vytvorit daky kluc a ten dakde vytvorim a ulozim a preposlem a mozeme komunikovat.
To ako vytvorim kluc a mi vsak nieje jasne. Ma niekto skusenosti s pouzivanim Enigmamailu ?
Volako som sa v tom nastavovani zamotal a k tomu este nerozumiem dobre po anglicky....
Predsa je to urobene pre ludi a nemoze to byt take zlozite ako to vyzera :)

SlovakSoft
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 4478
Dátum registrácie: 24. Novembra 2005, 22:55

Príspevok od užívateľa SlovakSoft » 30. Júla 2007, 18:11

mirecrk napísal:Volako som sa v tom nastavovani zamotal a k tomu este nerozumiem dobre po anglicky....:)
A nainštalovali ste slovenský balík z našich stránok?
admin SME.sk

mirecrk
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 16. Februára 2007, 23:10

ako na to

Príspevok od užívateľa mirecrk » 30. Júla 2007, 18:37

Povedzme, ze mam uz nainstalovanu SK lokalizaciu. Kryptologia mi nic nehovori, citam o tom pravy krat a neviem co dalej.
Mam si vytvorit volaky verejny kluc. Skusam nieco cez http://pgp.mit.edu
Prehrabujem sa v nastaveniach a nic..stale mi to nefunguje.

Viete mi v strucnosti poradit ako vytvorim kluc a odoslem zasifrovanu spravu ?

Užívateľov profilový obrázok
branor
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 2. Októbra 2005, 20:28
Bydlisko: EU-SR-TN(BA)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa branor » 31. Júla 2007, 03:14

no v strucnosti sa to asi neda, tiez som mal chvilku tazku hlavu ako na to, ale podarilo sa, ak si nebudete vediet rady mozeme to spolu prejst cez ICQ a potom sem napisat pre ostatnych nejake strucne riesenie...
ale predpokladam ze pomocou tej ceskej stranky by ste to mohol zvladnut, podstatou je vytvorit si verejny kluc a potom ho odoslat na server klucov, najlepsie na vsetky dostupne... a samozrejme revokacny kluc...
potom by vam to malo fungovat ak sa nepletiem, ja enigmail mam tak mozeme vyskusat podpisovanie a desifrovanie...
Vedúci prekladov do slovenčiny...

mirecrk
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 16. Februára 2007, 23:10

Ako na sifrovanie PGP cez rozsirenie Enigmamail v Thunderbir

Príspevok od užívateľa mirecrk » 31. Júla 2007, 14:56

Na tej stranke o rozsireni Enigmamail je to popisane uplne divne a zlozito. Asi preto vela ludi nesifruje a doteraz som sa s tym este ani nestretol... Co je samozrejme skoda.
Stacilo by pre normalnych uzivatelov napisat: Sifrujte svoje dolezite maily a chrante si svoje sukromie. Treba preto spravit toto:
Stiahnite si OpenPGP s tochto linku.... Windows link....
- (v Linuxe Ubuntu/ Kubuntu - nainstalujeme cez Adept s prislusneho repozitara....)
Stiahnite si Enigmamail s tochto linku.... (http://enigmail.spi.cz/download.html) link aj na starsie verie: (http://enigmail.mozdev.org/download.html)
Stiahnite si Enigmamail SK lokalizaciu s tochto linku.... (http://mozilla.sk/rozsirenia/enigmail/)
Postupne to treba nainstalovat a zacat nastavovat. Ale netreba sa toho bat, lebo aj ked to vyzera zlozito tak tam skoro nic netreba menit.
Zadame v Thunderbirde NASTROJE - NASTAVENIE UCTOV PRE POSTU A DISKUSIE - Otvori sa nam nastavenie uctu. V lavom okne uctu je "Zabezpecenie openPGP". Na to stlacime a hore povolime podporu pre open PGP (enigmamail pre tento ucet.) Dame dole OK.
PRVA VEC PO instalacii a nastaveni: Treba cez ponuku v hornom menu (openPGP) vybrat MENEZMENT KLUCOV a nasledne vybrat moznost GENEROVAT a vygenerovat svoj kluc.
Zadas dva krat heslo. Ak nechcete maily podpisovat tak odskrtnete hore moznost podpisovania. Dole pod tym zadame dobu platnosti kluca. Zaskrtnite moznost, ze kluc nikdy nestrati platnost. Nasledne vyberete generovat kluc. Generovanie kluca trva niekolko minut. Nevypinajte preto program a zatel mozete robit na niecom inom. Hned ako sa generovanie kluca ukonci budete na to upozorneny hlaskov.
Vygeneruje sa nam kluc do menezmentu klucov.
Na takto vygenerovany kluc stlacte pravym tlacitkom mysky. Zvolte moznost ODOSLAT NA SERVER KLUCOV (napr. server: pgp.mit.edu), kde su tieto kluce ulozene.

POSIELAME ZASIFROVANY MAIL PRE KAMARATA:
Kamarat ktory chce, aby som mu tento sifrovany mail poslal (a nasledne ho rozsifroval) musi urobit to iste. Musi vsetko poinstalovat do Thunderbidru. Musi si vygenerovat kluc a poslat ho na server pgp.mit.edu.
Ja si kamaratov mail najdem cez ponuku v hornej liste OpenPGP - manager klucov - server klucov - hladat kluce - zadam jeho mailovu adresu a najde mi jeho kluc. Ten nasledne naimportujem cez ponuku ktora ma oslovi. Takto naimportovany kluc mozem este podpisat. Tiez treba kliknut na prave tlacitko mysky a zadat volbu podpisat. Treba zadat SVOJE vlastne heslo. V menezmente klucov tak mozem mat ulozene vsetku kluce od vsetkych znamich.

Prechadzame teda k odoslaniu sifrovaneho mailu pre kamarata.
Napiseme klasicky mail a hore stlacime ikonu ZAMKY a popisom openPGP. Vybereme sifrovat spravu. Ak je sprava v HTML pouzijeme aj moznost PGP/MIME. Pripadne podpis. Ale dolezite je zasktrnut SIFROVANIE.
Pri odsielani spravy sa nam otvori menezment klucov. Vybereme kluc primatela mailu. Ten co sme importovali so servera pgp.mit.edu.
A dame odoslat..... Mail sa zasifruje a odosle....
Nik dalsi ho neprecita.
Nabuduce to uz nebude otravovat a bude sifrovat automaticky (ak zasktnete volbu).

Ked pride mail kamaratovi tak ho precita az po rozsifrovani. Musi zadat SVOJE heslo ktore zadal pri generovani kluca. Ked ho zada tak sa sprava rozsifruje a nasledne ju moze precitat.

Kamarat Vam zasifrovane odpisuje:
Kamarat si v hornej liste vybere OpenPGP - manager klucov - server klucov - hladat kluce - zada vasu mailovu adresu a najde si cez server pgp.mit.edu Vas kluc.
Napise mail a hore v ikonach klikne na ikonu ZAMKY s popisom openPGP. Vybereme sifrovat spravu.
Pri odsielani spravy mu otvori menezment klucov. Vybere VAS kluc mailu. Ten co importoval so servera pgp.mit.edu. A nasledne da takto vytvoreny mail odoslat. Mail sa zasifruje a cez internet odosle na Vasu adresu.
Ked pride do Vasej schranky Thunderbirdu sa ho bude snazit automaticky rozsifrovat. Ponukne nam heslo. Zadame SVOJE heslo a mail od kamarata sa nam automaticky rozsifruje.

Dufam, ze som to pochopil spravne :)
Ale zda sa, ze to funguje.
Podla vyjadrenia znamich je to rozsirenie urobene pre normalnych ludi strasne "ZLOZITO". Neviem ci by sa to dalo aj zjednoduksit nastavenie pomocov jednoducheho wizard nastavenia (nasledujuce okna moznosti po sebe OK-OK-Dalej). Vygenerovat kluc - podpisat a poslat.
Neviem ci by sa to dalo zrealizovat a ci take nieco aj existuje. Ale asi by to hodne prispelo k rozsireniu sifrovania sprav na Thunderbirde.

SlovakSoft
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 4478
Dátum registrácie: 24. Novembra 2005, 22:55

Príspevok od užívateľa SlovakSoft » 31. Júla 2007, 15:24

No vidíte, základ návodu už máte, dajte tomu trochu civilizovaný tvar, konzultujte trebárs tu s Braňom, skorigujeme to a publikujeme. Budete užitočný a možno aj expert na Enigmail a môžete s ním pomáhať druhým. Teda, ak máte záujem samozrejme.
admin SME.sk

mirecrk
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 16. Februára 2007, 23:10

spisane moje prve skusenosti :)

Príspevok od užívateľa mirecrk » 31. Júla 2007, 16:22

No navod to este nieje. Su to len spisane moje prve skusenosti :)
Uvidime co na to povie Branor. Vecer to budem este testovat s kamosom a o skusenosti sa podelim. Potom snat zbuchame aj daky dobry lahko pochopitelny navod...

mirecrk
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 16. Februára 2007, 23:10

Pisal som lokalizatorom do CR...

Príspevok od užívateľa mirecrk » 31. Júla 2007, 23:09

Pisal som lokalizatorom do CR a odpisali mi, ze zjednodusenie je v najnovsích verziach...
"Obsahuje uz aj wizzard a přepnutí předvoleb do módu pro začátečníky..."
Takze by nemal byt problem...

Novu verziu som ja vsak este nemohol pre Thunderbird 1.5.x vyskusat. Ale som rad, ze rozsirenie Enigmamail spravne smeruje a je na ceste userfrendly k uzivatelovi.

Užívateľov profilový obrázok
branor
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 2. Októbra 2005, 20:28
Bydlisko: EU-SR-TN(BA)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa branor » 1. Augusta 2007, 00:41

caute, no mne sa to v podstate ako navod pozdava, ludskou recou vypisany postup, jednoducho, ucelne a co je podstatne funkcne.... zakze bez pripomienok a kludne by sa to po mensom ocesani mohlo publikovat, myslim ze by to mohlo mat svoj prinos...
Vedúci prekladov do slovenčiny...

SlovakSoft
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 4478
Dátum registrácie: 24. Novembra 2005, 22:55

Príspevok od užívateľa SlovakSoft » 1. Augusta 2007, 00:52

Presúvam celú tému do časti Rozšírenia, témy a iné doplnky a opravujem názov rozšírenia v titulku.
admin SME.sk

Zamknuté