Zotero - bibliografický manažér

Fórum o doplnkoch do produktov Mozilla a ostatných podporovaných programoch
Zamknuté
athelas
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 25. Mája 2008, 18:12

Zotero - bibliografický manažér

Príspevok od užívateľa athelas » 25. Mája 2008, 18:32

Ahojte,

na BabelZille som urobil cez víkend preklad rozšírenia bibliografického manažéra Zotero (http://www.zotero.org). Je to moja prvotina a asi aj poslednina, ak by ste ju chceli niekto testovať, budem vám veľmi vďačný. Odporúčam predovšetkým študentom vysokých škôl, pre ktorých je toto rozšírenie mimoriadne užitočnou pomôckou...

Preložené bolo rozhranie doplnku vo FFoxe ako aj doplnkov pre MS Word a OOffice. Tak isto boli preložené termíny a skratky využívané pre generovanie bibliografie a citačných odkazov. Chýba však zatiaľ implementácia slovenskej citačnej normy STN ISO 690, 690-2. Pre bežné citovanie odporúčam používať štýl, ktorý je jej najbližší a to APA. ISO normu pripravujeme, ale bude to chvíľu trvať, ak chcete pomôcť, ste vítaní, len neviem, či to nie je nad rámec tohto fóra. Každopádne nejaký ten programátor by sa zišiel ako soľ (dá sa na tom urobiť nejaká tá bakalárka z programovania (a dizertačka z knižničnej a informačnej vedy :wink: )).

Nejde len o taký ledajaký preklad, nachádza sa tam veľa bibliografických kategórií, ktorých správnosť budem postupne overovať. Ak máte vzdelanie v oblasti knižničnej a informačnej vedy, vaše pripomienky sú obzvlášť vítané. Tak isto ak pracujete v oblasti práva, program je prešpikovaný rôznymi právnickými termínmi - napríklad ako citovať súdne pojednávanie a pod... tak tu by ste tiež veľmi pomohli.

Ak chcete citovať v inojazyčných prácach, je potrebné prepnúť rozhranie do príslušného jazyka, čo sa ale dá zatiaľ iba v about:config... http://forums.zotero.org/discussion/151 ... sy/#Item_1
UI pre toto nastavenie bude implementované až v ďalšej verzii.

Ďakujem veľmi pekne a teším sa na plodnú diskusiu okolo tohto rozšírenia.

PS: BabelZilla automaticky neskompiluje príslušné XPI... asi by som mal testovaciu verziu niekam zavesiť, poradíte prosím kam? Vďaka!

Athelas

Užívateľov profilový obrázok
PeePay
moderátor
moderátor
Príspevky: 1290
Dátum registrácie: 3. Decembra 2006, 21:55
Bydlisko: BA - Karlova Ves - Dlhé Diely
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zotero - bibliografický manažér

Príspevok od užívateľa PeePay » 25. Mája 2008, 18:46

no s tymto je dost problem, ze niekto prelozi rozsirenie a potom sa mu uz nevenuje. nie ze by som ti to vycital, naopak, je len fajn, ze si ho prelozil, ja len konstatujem, ze teraz je malo (aj ziadni) ludi co by sa toho ujali, takze asi tolko... :D
MB: ASRock ALiveNF6G | RAM: 1918MB | HDD: WD 250GB | Grafika: NVIDIA GeForce 6150SE nForce 430 | Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+ 2,11GHz | DVD-RW: ASUS DRW-1814BL | TV: MSI DVB-T Hybrid TV+FM Tuner | OS: Windows 7 Home Premium | LCD: 22" Samsung 2232BW

Zamknuté