Novy doplnok pre ad-hoc navigáciu a vyhladavanie

Fórum o doplnkoch do produktov Mozilla a ostatných podporovaných programoch
Zamknuté
Užívateľov profilový obrázok
endriju
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 27. Septembra 2010, 16:21

Novy doplnok pre ad-hoc navigáciu a vyhladavanie

Príspevok od užívateľa endriju » 27. Septembra 2010, 16:31

Zdravim vsetkych clenov a citatelov,

chcel by som dat do pozornosti add-on vyvynuty pre Firefox, ktory umoznuje adaptivnu navigaciu a vyhladavanie. Znie to pre niekeho mozno zlozito, ale v podstate ide o zobrazovanie odkazov relevantnych k stranke ktora je aktualne otvorena vo Firefoxe. Funguje to zatial iba pre anglicke stranky a texty.

Viac sa dozviete na tomto blogu (je tam aj link na stiahnutie) http://webopenspace.blogspot.com/2010/0 ... d-hoc.html

Na tomto doplnku pracujem ja ale obsahuje aj myslienky niekolkych doktorantov z fiit na slovenskej tech. univerzite. Za kazdu spetnu vazbu k doplnku budeme velmi vdacni.

Ondro

Užívateľov profilový obrázok
Mazarik
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2706
Dátum registrácie: 29. Novembra 2005, 15:15
Bydlisko: Brno

Re: Novy doplnok pre ad-hoc navigáciu a vyhladavanie

Príspevok od užívateľa Mazarik » 28. Septembra 2010, 13:06

Osobne by ma zaujimal takyto projekt skor pre slovenske alebo ceske stranky. Robite v tom aj analyzu obsahu toho textu? Spolupracuje to s nejakym serverom? Doporucoval by som zvazit pouzitie tejto technologie https://jetpack.mozillalabs.com/ narozdiel od XULu.

Prajem vela zdaru pri praci na tomto rozsireni.

Užívateľov profilový obrázok
endriju
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 27. Septembra 2010, 16:21

Re: Novy doplnok pre ad-hoc navigáciu a vyhladavanie

Príspevok od užívateľa endriju » 28. Septembra 2010, 15:03

Vdaka za tipy!

Ano je tam komunikacia so serverom - add-on posiela aktualne url webovej sluzbe, ta vytiahne z danej stranky podstatny text a ten sa analyzuje (hlada sa zhoda s Wikipediou, resp. DBPediou). Najdene terminy su vratene do add-onu a ten posiela dopyty na Twitter a Delicious.
Pre Slovencinu / Cestinu je problem prave s analyzou textu (treba hladat zakladne tvary slov atd).
Co sa tyka jetpack, ake vyhody ma oproti XUL? Som so XUL celkom spokojny - daju sa napriklad kombinovat elementy a vkladat do seba bez velkych obmedzeni. Zaujimala by ma platforma ktora by bola kompatibilna s Firefox aj s Chrome... pripadne s dalsimi browsermi ale to uz znie ako utopia :-)

Užívateľov profilový obrázok
Mazarik
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2706
Dátum registrácie: 29. Novembra 2005, 15:15
Bydlisko: Brno

Re: Novy doplnok pre ad-hoc navigáciu a vyhladavanie

Príspevok od užívateľa Mazarik » 29. Septembra 2010, 08:17

Pre Slovencinu / Cestinu je problem prave s analyzou textu (treba hladat zakladne tvary slov atd).
Ano, to ma presne zaujimalo:) Pracoval som totiz na skole na pocitacovom spracovani prirodzeneho jazyka, ale uz sa tomu nevenujem.
Co sa tyka jetpack, ake vyhody ma oproti XUL?
Jetpack ponuka tvorbu rozsireni v HTML(co ide samozrejme aj v XULe) a myslim, ze pokial urobite rozsirenie pomocou Jetpacku, tak ho mozete jednoducho zaroven vytvarat aj pre Chrome.
Chrome ma API s podobnymi funkciami. U Opery je to horsie, widgety sa tusim musia kompilovat, ale je mozne urobit uzivatelsky Javascript. Explorer ponuka iba moznost kompilovanych rozsireni.
Zaujimala by ma platforma ktora by bola kompatibilna s Firefox aj s Chrome... pripadne s dalsimi browsermi ale to uz znie ako utopia :-)
Pokial viem, tak medzi prehliadacmi existuje niekolko spojeni:
1) mozete urobit webovu stranku, ktora bude obalovat stranku, ktoru si prehliada pouzivatel. Aj tak uz robite dotazy na server, takze by to nebola velmi velka zataz naviac.
2) Greasemonkey - poskytuje jednotne rozhranie a umoznuje vytvarat scripty, ktore mozu pracovat s obsahom stranky. Je to cele v Javascripte, takze by ste nemali pristup k ovladacim prvkom prehliadaca.

Užívateľov profilový obrázok
endriju
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 27. Septembra 2010, 16:21

Re: Novy doplnok pre ad-hoc navigáciu a vyhladavanie

Príspevok od užívateľa endriju » 30. Septembra 2010, 23:44

V podstate okrem kompatibility medzi browsermi mame este iny problem - ako dostat plugin k ludom pre ktorych je vytvoreny. Pouziva ho par nadsencov, myslim ale ze by pomohol viacerym ludom.
Ma niekto skusenost s tym ako zviditelnit plugin? Pripadne, ak by sa niekto odhodlal ho vyskusat a napisat nam par kritickych poznamok, boli by sme velmi vdacni, chyba nam feedback od pouzivatelov. Vopred vdaka, ak sa niekto najde.

Užívateľov profilový obrázok
endriju
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 27. Septembra 2010, 16:21

Re: Novy doplnok pre ad-hoc navigáciu a vyhladavanie

Príspevok od užívateľa endriju » 30. Septembra 2010, 23:48

Este link na add-on https://addons.mozilla.org/sk/firefox/addon/175988/ pre pripadnych zaujemcov :)

Užívateľov profilový obrázok
Mazarik
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2706
Dátum registrácie: 29. Novembra 2005, 15:15
Bydlisko: Brno

Re: Novy doplnok pre ad-hoc navigáciu a vyhladavanie

Príspevok od užívateľa Mazarik » 1. Októbra 2010, 08:58

Tak mozete napisat spravicku na SK a CZ pocitacove spravodajske servery. Tiez mozete napisat na http://www.mozilla.sk/kontakt/ a http://www.mozilla.cz/o-nas/

bexiczek
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 11. Decembra 2011, 14:53

Re: Novy doplnok pre ad-hoc navigáciu a vyhladavanie

Príspevok od užívateľa bexiczek » 11. Decembra 2011, 15:10

Přesně tak napiš jim zprávu oni ti irčitě pomůžou ! :))

Zamknuté