Download = Prevziať - Prebrať ???

Fórum pre nahlasovanie chýb v lokalizácií programov, rozšírení a webových stránok pod záštitou Mozilla.sk
Zamknuté
matus666
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 13:15

Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa matus666 » 14. Marca 2010, 13:34

Dobrý deň / Ahoj,

ja mozillu zbožňujem. Ale použité slovo Prevziať ako preklad slova Download nemôžem stráviť. Download je jedno z najpoužívaneších slov, ktoré sa vyskytujú pri práci s internetom a preto sa mi zdá preklad tohoto slovíčka v mojom obľúbenom prehliadači dôležitý.

Neskúsili by ste ešte raz zvážiť použitie slova Download = Stiahnuť.

Download manager = Správca sťahovania
Download = Stiahni / Stiahnuť

Viem, že je to asi hovorový výraz... ale v súvislosti s PC ho používa drtivá väčšina používateľov. Fakt je hanba snažiť sa nahradiť termín Sťahovanie z inernetu termínom Preberanie z internetu.

Dúfam, že sa ozvú viacerí na moju podporu. Lingvistika a správne vyjadrovanie je jedna vec, ale zdravý rozum je druhá... Nepripusťte aby sa používatelia mozilly vyjadrovali jak tatári... "preberte" si to samy :)

Užívateľov profilový obrázok
wladow
Webmajster Mozilla.sk
Webmajster Mozilla.sk
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: 2. Októbra 2005, 20:22
Bydlisko:
Kontaktovať užívateľa:

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa wladow » 14. Marca 2010, 21:57

Vďaka za návrh. Dva hlavné dôvody, prečo používame 'Prevziať':

a) spisovnosť - stiahnuť je hovorový výraz pochádzajúci z češtiny, spisovne je Prevziať
b) konzistentnosť - tento termín u nás používajú aj najväčšie softvérové spoločnosti ako napr. Microsoft, Google či Adobe, čo pokrýva drvivú väčšinu používateľov lokalizovaných produktov. Keď si vezmeme len MS Windows, tj. podiel viac ako 96% používateľov (podľa údajov návštevnosti tejto stránky). Všetci títo sa vyjadrujú ako tatári? Nemyslím.
:ilovefirefox:

matus666
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 13:15

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa matus666 » 16. Marca 2010, 00:38

Ďakujem za odpoveď. Už som si myslel, že tam to slovo nahodil niekto, kto nevie moc po slovensky. Ale keď na to ide človek sedliackym rozumom - Povie niekto "Preberám filmy z internetu"... NIE. Každý sťahuje software/filmy z internetu. Verím, že Mozilla musí byť v súlade s veľkými softwarovými spoločnosťami, ale možno by bolo lepšie skúsiť predsa len zdravý rozum ako lingvistickú vedu. Slovo stiahnuť môže byť hovorové, ale napriek tomu, že 90% softwarových výrobcov používa stiahnuť 90% používateľov Windowsov, Adobe a pod. používa slovo stiahnuť. V tomto kontexte by som prial Mozille byť inovátorom (ako to robí napr. goole) a prísť s niečím, čím sa môžu jeho partneri inšpirovať.

Každopádne ďakujem za odpoveď... ja si zadial sadnem na "hovník" a zajtra "vyvončím" (nie vyvenčím, čo je čechyzmus) psa a večer zájdem do "posilňovne". Pogratulujte za mna Vášmu lingvistickému poradcovi. :worthy:

Používanie jazyka, ktorým hovoria spotrebytelia by Vás mohlo okrem iného odlíšiť od konkurencie a dať význam tomuto: :ilovefirefox: :pivo:

Užívateľov profilový obrázok
gianny111
profesionál
profesionál
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 3. Decembra 2005, 15:26
Bydlisko: Sp. Nová Ves / Nové Mesto n. V.

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa gianny111 » 16. Marca 2010, 07:38

K tomuto snáď len toľko, že aj Vami spomínaný inovátor Google je zástancom Preberania, nie sťahovania (viď napr. http://picasa.google.com/ ) Teraz trochu preženiem. Prikláňaním sa na stranu hovorových zaužívaných výrazov by z vyhľadávania čoskoro bolo googlenie. Štandardizácia je pri prekladoch dôležitá. Prechod z jedného programu na iný je oveľa jednoduchší, keď viete čo ktorá funkcia znamená a že jej význam zmenou programu ostáva zachovaný.
Kto o sebe tvrdí že je objektívny, práve ním prestal byť.

archeo
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 19. Júna 2008, 22:56

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa archeo » 16. Marca 2010, 10:59

ak ti to tak velmi vadi najdi si v mozile sk.jar, uprav si to podla vlastnych predstav

matus666
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 13:15

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa matus666 » 17. Marca 2010, 23:52

Som len bežný užívateľ. Nie programátor, ani nepracujem v IT priemysle... a vieš čo? Áno, vadí mi to! Už je skoro 12 a idem si stiahnuť nejaký film na dobrú noc... preberte si to ako chcete. Boh žehnaj zdravému rozumu. :roll:

Užívateľov profilový obrázok
branor
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 2. Októbra 2005, 20:28
Bydlisko: EU-SR-TN(BA)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa branor » 18. Marca 2010, 10:36

No kedze ste len bezny "uzivatel" tak si zrejme dobre uzivate :) Tym chcem povedat ze ani slovo uzivatel nie je spravne a spravne sa ma aplikovat slovo POUZIVATEL....
Nehnevajte sa na nas, ale standardizacia je zaklad, a je to len sila zvyku ako a na co si ludia zvyknu - aj vy si casom zvyknete...
Pred tym nez sme zacali taketo preklady pouzivat bola dlha debata - nazory pre a proti a rozhodne to nevzniklo zo dna na den, bol do dobre premysleny a uvazeny krok ku ktoremu sa vyjadrili aj jazykovozdatni profesionali.
Vam to totiz vadi len preto lebo ste si na to zvykol pouzivanim rozneho softveru ci uz s ceskym prostredim alebo free softveru prekladaneho beznymi "uzivatelmi"
V podstete ste jediny komu to vadi a kto si este za tie roky co to u nas pouzivame nezvykol - v mozille to totiz nie je ziadna novinka.
Keby sme isli podla vasho navrhu, kludne mozeme do prekladu zabudovat ludove nazvy hovorove slova slang z nasho rodneho regionu podla nasho uvazenia a "zdraveho" rozumu atd... a nakoniec sa v tom nevyzna ani dive prasiatko... preco? to je otazka na zamyslenie....
ostatne dovody boli spomenute v predchadzajucich prispevkoch
Vedúci prekladov do slovenčiny...

matus666
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 13:15

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa matus666 » 19. Marca 2010, 08:12

Myslým, že jednoduchý dotazník medzi ľudmi na reprezentatívnej vzorke typu "Aký výraz použivate pre slovo Download: Prebrať, Stiahnuť, Uložiť, Načítať" aleob "Aký výraz je Vám najbližší pre slovo User: Užívateľ, Používateľ, Meno, ID" by podľa mňa preválcoval 99% tých, čo nazývate jazykových profesionálov a celú odbornú debatu.

Skúšali ste dotazník? Sú nejaké zverejnitelné výsledky? - ak sa mýlim, tak to uznám...

Hehe, teraz som sa dočítal na slovnik.zoznam.sk, že Free Download je vlastne Bezplatné načítanie :smiech:

... potom by sa prišlo na to, že všetky najväčšie softwarové spoločnosti používajú terminológiu, ktorá je nám spotrebyteľom cudzia - otázka je, či sú dvôležitejší lingvisti, alebo spotrebytelia.

Prečo sa za 3 roky nikto nesťažoval? To je jednoduché. Slováci nie sú zvyknutí sťažovať sa. Vaše trojročné fórum má menej príspevkov ako stránka môjho psa za rok (www.strakaci.sk). :wink:

Človek radšej používa anglickú verziu, alebo českú... "Stáhnout" tiež asi nie je úplne "košer" české slovo, ale používajú ho, nie?

S tým Googlom som sa sekol... ale ako spotrebyteľovi mi môže byť jedno, aké výrazy používa Google. Mám predsa vlastný rozum a ak príde niekto s porovnateľným softwarom, budem voliť ten, ktorý používa pre mnou zaužívané výrazy. Alebo nebudem používať lokalizovaný sotware (čo už robí veľa ľudí - radšej anglický windows ako slovenský s nezmyselnými prekladmi) - čo určite nie je Vaším cieľom ako tvorcom lokalizovanej verzie.

PS - oceňujem reakcie. User support zatiaľ 100% :ilovefirefox:

matus666
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 13:15

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa matus666 » 19. Marca 2010, 08:21

Vaše trojročné fórum má menej príspevkov ako stránka môjho psa za rok (www.strakaci.sk). :wink:

Ok, ok, máte tam toho o dosť viac. Ale aj tak je v sekcii nahlásenie chýb len 26 príspevkov, čo sa nepochybne dobre interpretuje ako dokonalosť Firefoxu :mrgreen: Tiež sme mali vo firme dotazníky spokojnosti a šéf, bol vždy nad mieru spokojný :D ...

Užívateľov profilový obrázok
branor
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 2. Októbra 2005, 20:28
Bydlisko: EU-SR-TN(BA)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa branor » 19. Marca 2010, 09:13

matus666 napísal:Myslým, že jednoduchý dotazník medzi ľudmi na reprezentatívnej vzorke typu "Aký výraz použivate pre slovo Download: Prebrať, Stiahnuť, Uložiť, Načítať" aleob "Aký výraz je Vám najbližší pre slovo User: Užívateľ, Používateľ, Meno, ID" by podľa mňa preválcoval 99% tých, čo nazývate jazykových profesionálov a celú odbornú debatu.

Skúšali ste dotazník? Sú nejaké zverejnitelné výsledky? - ak sa mýlim, tak to uznám...
ziadna softverova spolocnost sa nepyta svojich spotrebitelov ako maju pomenovat tlacidla v programe - jednoducha odpoved...
nie vy si nedokazete priznat chybu - verte mi vzdy si najdete argument...
matus666 napísal: Hehe, teraz som sa dočítal na slovnik.zoznam.sk, že Free Download je vlastne Bezplatné načítanie :smiech:
Zoznam.sk a podobne weby pouzivaju slovnikovu databazu z pctranslatora este z roku tusim 1997 (teda ak si uz nezaplatili nieco vyssie) takze na tie preklady by som sa moc nespoliehal...
matus666 napísal: ... potom by sa prišlo na to, že všetky najväčšie softwarové spoločnosti používajú terminológiu, ktorá je nám spotrebyteľom cudzia - otázka je, či sú dvôležitejší lingvisti, alebo spotrebytelia.
Vy to vobec nechapete - nema to zmysel
ako spravnemu slovakovi by Vam malo zalezat aby ste pouzivali a prezentovali spisovnu slovencinu...
matus666 napísal: Prečo sa za 3 roky nikto nesťažoval? To je jednoduché. Slováci nie sú zvyknutí sťažovať sa. Vaše trojročné fórum má menej príspevkov ako stránka môjho psa za rok (http://www.strakaci.sk). :wink:
No nechcem vas urazit ale naozaj viete pocitat iba do troch? Alebo naozaj neviete zistit kolko rokov ma nase forum?
A opat vas nechcem urazit ale porovnavat vasu stranku o psikoch kde je jedno ci poviete strakacik, hunacik ci chlpacik s nasim webom je dost neprimerane...
matus666 napísal: Človek radšej používa anglickú verziu, alebo českú... "Stáhnout" tiež asi nie je úplne "košer" české slovo, ale používajú ho, nie?
Takychto tvrdeni tu uz tiez bolo dost vela a dokonca sa tym zaoberali aj slovenske internetove portaly - naozaj sa tvrdilo ze ludia radsej pouzivaju anglicke verzie, ovsem toto tvrdenie nakoniec pod tiahou statistik navstevovanosti vlastnych webov a inych dokazov odvolali... NEMATE PRAVDU a prezentuje te tu len vlastny nazor, ktory zodpoveda minimalnemu poctu vzroky pouzivatelov s podobnym nazorom.
matus666 napísal: S tým Googlom som sa sekol... ale ako spotrebyteľovi mi môže byť jedno, aké výrazy používa Google. Mám predsa vlastný rozum a ak príde niekto s porovnateľným softwarom, budem voliť ten, ktorý používa pre mnou zaužívané výrazy. Alebo nebudem používať lokalizovaný sotware (čo už robí veľa ľudí - radšej anglický windows ako slovenský s nezmyselnými prekladmi) - čo určite nie je Vaším cieľom ako tvorcom lokalizovanej verzie.
No kedze vam ako spotrebitelovi je jedno ake vyrazy pouziva google moze vam byt jedno ake vyrazy pouziva Mozilla :-) SOftver google este len medzi nas poriadne neprisiel a som si isty ze ked pride prisposobite sa mu vy a nie on vam :) Je mi jedno aku lokalizaciu budete pouzivat vyberte si to co sa vam paci mate predsa slobodu vyberu a aj FIrefox je dostupny v desiatkach mutacii, tak mozno vam prave ta korejska bude vyhovovat :)
matus666 napísal: PS - oceňujem reakcie. User support zatiaľ 100% :ilovefirefox:
Dakujeme - sme tu pre vas - ale ak neprestanete zacnem si u vas uctovat honorar :smiech:
Vedúci prekladov do slovenčiny...

Užívateľov profilový obrázok
wladow
Webmajster Mozilla.sk
Webmajster Mozilla.sk
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: 2. Októbra 2005, 20:22
Bydlisko:
Kontaktovať užívateľa:

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa wladow » 19. Marca 2010, 12:29

matus666 napísal:Myslým, že jednoduchý dotazník medzi ľudmi...
matus666 napísal:... potom by sa prišlo na to, že všetky najväčšie softwarové spoločnosti používajú terminológiu, ktorá je nám spotrebyteľom cudzia - otázka je, či sú dvôležitejší lingvisti, alebo spotrebytelia.
Nič v zlom, ale nadávať na jazykovedcov a pritom neovládať gramatiku z 3. triedy základnej školy... Nie dobrá vizitka.
:ilovefirefox:

matus666
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 13:15

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa matus666 » 22. Marca 2010, 20:22

Ok, ok, balím to... Budem používať klasicky anglické verzie, dokiaľ nepríde normálny preklad a nech si každý preberá čo chce.

Google vymyslel slovo google, xixi. A facebook slovo unfriend. Preberať, prečo nie.

To s tou gramatikou bolo podlé :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Gohom
profesionál
profesionál
Príspevky: 761
Dátum registrácie: 28. Novembra 2005, 17:52

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa Gohom » 22. Marca 2010, 22:44

Čo je podlého na tom že ty, aj keď neovládaš gramatiku sa navážaš do správnosti prekladu ???
Aby si mohol k tejto téme fundovane diskutovať, musel by si byť "gramaticky" zdatný ako v slovenčine tak aj v angličtine. Pochybujem o oboch možnostiach
Windows 7 Home
Firefox + Thunderbird (vždy najnovšie funkčné verzie Sk)

matus666
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 13:15

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa matus666 » 5. Apríla 2010, 10:48

Čo na to povedať? Gramatiku mi vyčíta frajerka, keď jej dôjdu argumenty... Po anglicky viem lepšie ako ty - študoval som ju, ale nevylučujem, že sa mi podaril nejaký ten preklep. Ale to vôbec nesúvisí s témou.

Chcel som len povedať, že jazyková veda už sa dopustila viacerých "kixov" ako som už uviedol vyššie a považujem zdravý rozum za dvôležitejší. S výrazom "preberať" som sa ešte nikdy nestretol. Nikto okrem "renomovaných" spoločností (vlastne len zástupcov slovenských lokalizácií) ho používa.

Teším sa na deň, keď raz z davu vystúpi dieťa a povie "veď on je nahý!" :D a strčí všetkých jazykovedcov do vrecka :wink:

Mám ešte otázku - ako to, že česká lokalizácia Firefoxu nemá problém s používaním výrazu Stáhnout a Správce stahování? Veď ani v češtine nejde o vyložene spisovné slovo. Skúsili ste sa s nimi poradiť? - prípadne im navrhnúť slovo přebrat, alebo převzít ??? :?:

Užívateľov profilový obrázok
gianny111
profesionál
profesionál
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 3. Decembra 2005, 15:26
Bydlisko: Sp. Nová Ves / Nové Mesto n. V.

Re: Download = Prevziať - Prebrať ???

Príspevok od užívateľa gianny111 » 5. Apríla 2010, 19:21

Co na to povedat? Mojej frajerke zas vycitam, ked odboci od temy. Ostanme teda pri preklade slova Download do slovenciny a ceskych lokalizatorov nechajme riadit sa vlastnym rozumom. Ako bolo v prvom prispevku napisane - lokalizatori mali este raz zvazit preklad slova Download. Tak sa aj stalo. Nazor vsak nezmenili. Pozrime sa ako aktualne vyzera Facebook, kde je preklad zavisly od tendencnosti skupin lokalizatorov. Potom to vyzera tak ako to s prekladom Facebooku vyzera. Tato tema sa ubera zlym smerom - pada coraz menej vecnych argumentov, stava sa vyslovene na subjektivnych pocitoch a co je najhorsie, zacinaju sa tu porovnavat velkosti .......... Nikto Vam znalost anglictiny neberie. V dnesnej dobe ju studuje minimalne xxxx ludi. Dovolit si tvrdit, ze moja anglictina je lepsia ako anglictina niekoho, koho absolutne nepoznam mi pride preto neadekvatne a pri diskusii o SLOVENSKOM preklade takmer nepodstatne. Vecnych a logickych argumentov za preklad Download/Prevziať tu padlo dosť. Ak nestačia, nepomôže ani dalsich 20 argumentov. Pre mna tema hodna zamknutia.
Kto o sebe tvrdí že je objektívny, práve ním prestal byť.

Zamknuté