Firefox a Linux - ako na to

Fórum o prehliadači Mozilla Firefox
Zamknuté
Martin S.

Firefox a Linux - ako na to

Príspevok od užívateľa Martin S. » 7. Januára 2007, 08:40

Zdravím.
Prosím Vás, bolo by možné pripraviť a dať do obehu čosi ako "50 otázok a odpovedí" vo formáte PDF aj pre užívateľov Linuxu? Ten návod, ktorý tam je, je len pre Windows. Mám anglickú verziu Firefoxu z inštalačného CD Mandriva Linux 2007, rád by som sa poslovenčil ,len neviem ako na to.
Som absolútny začiatočník, nikdy som si nič sám neinštaloval, chcem sa to naučiť, ale nechcem to zbabrať.

SlovakSoft
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 4478
Dátum registrácie: 24. Novembra 2005, 22:55

Príspevok od užívateľa SlovakSoft » 7. Januára 2007, 08:59

Bohužiaľ v tíme ľudí, čo sa aktívne podieľajú na slovenskej Mozille nie je nikto, čo by pracoval v Linuxe. Musí sa teda nájsť dobrovoľník s Linuxom, čo by sa tým začal aktívne zaoberať.
Základné informácie o inštalácii Firefoxu v Linuxe nájdete v angličtine na MozillaZine: Installing Firefox – Linux.
Ak máte anglickú verziu Firefoxu a chcete ju len poslovenčiť, malo by stačiť stiahnuť slovenský jazykový balík a nainštalovať ho. Predpokladám, že v Linuxe by to malo byť vo Firefoxe cez ponuku File > Open > vybrať stiahnutý jazykový balík.
admin SME.sk

Užívateľov profilový obrázok
atom
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19. Novembra 2006, 22:30
Bydlisko: Senec

Príspevok od užívateľa atom » 7. Januára 2007, 10:17

Pre nás, začínajúcich používateľov Mandrivy, je nainštalovanie slovenskej verzie Firefoxu jednoduché: Spustiť "Kontrolné centrum Mandriva Linuxu" (Systém->Nastavenie->Nastaviť váš počítač - tu kliknúť na Správa sofvéru - Inštalácia softvéru) , dať si vyhľadať firefox a z ponúknutých balíčkov vybrať "mozilla-firefox-sk-cisloverzie" stlačiť Použiť a potom hor sa na inštalovanie slovenských rozšírení priamo z mozilla.sk :)
Naposledy upravil/-a atom v 7. Januára 2007, 16:31, upravené celkom 1 krát.

codik
Slovak Extensions Developer
Slovak Extensions Developer
Príspevky: 238
Dátum registrácie: 2. Decembra 2005, 18:05
Bydlisko: Malacky, Slovenská republika
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa codik » 7. Januára 2007, 13:40

SlovakSoft, tak ja sa hlasim. Na Linuxe pracujem s produktmi Mozilla uz 4 mesiace velmi intenzivne. Sam si Firefox kompilujem, upravujem podla potreby, takze o jeho spravani na Linuxe viem vela.
Skusim teda upravit 50 odpovedi na otázku "Ako …?" pre Linux. Ked to budem mat, dam vediet.
Marek Hám
Firefox/16.0.2 @ Windows 7

SlovakSoft
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 4478
Dátum registrácie: 24. Novembra 2005, 22:55

Príspevok od užívateľa SlovakSoft » 7. Januára 2007, 13:46

Veľmi radi... Pokojne môžeš zapojiť aj vlastnú inšpiráciu a napísať čokoľvek, čo sa týka Linuxu a produktov Mozilla. Nič také doteraz nemáme. Vlado Valaštiak to potom s tebou môže konzultovať a umiestniť na náš portál. Komunikujeme zväčša cez ICQ a cez e-mail. Tak sa s nami prosím skontaktuj takou formou.
admin SME.sk

Užívateľov profilový obrázok
wladow
Webmajster Mozilla.sk
Webmajster Mozilla.sk
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: 2. Októbra 2005, 20:22
Bydlisko:
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa wladow » 7. Januára 2007, 14:46

codik napísal:SlovakSoft, tak ja sa hlasim. Na Linuxe pracujem s produktmi Mozilla uz 4 mesiace velmi intenzivne. Sam si Firefox kompilujem, upravujem podla potreby, takze o jeho spravani na Linuxe viem vela.
Skusim teda upravit 50 odpovedi na otázku "Ako …?" pre Linux. Ked to budem mat, dam vediet.
Výborne, tešíme sa. Určite sa ozvi, hodíme to na web :wink:
:ilovefirefox:

Martin S.

Firefox a Linux - ako na to

Príspevok od užívateľa Martin S. » 7. Januára 2007, 16:10

Ďakujem za rady, uvidím čo sa s tými jazykovými balíkmi dá robiť. A možno si na to niekoho zavolám, ak zoženiem kontakt na skúseného linuxáka.
Ešte raz vďaka :)

codik
Slovak Extensions Developer
Slovak Extensions Developer
Príspevky: 238
Dátum registrácie: 2. Decembra 2005, 18:05
Bydlisko: Malacky, Slovenská republika
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa codik » 7. Januára 2007, 16:14

Kludne mi napiste e-mail a ja vam poradim. ;) Na to je tu podpora Mozilla.sk. Ale boli by sme radsej, keby ste pisali sem na forum, pomozete tym aj ostatnym.
Marek Hám
Firefox/16.0.2 @ Windows 7

Užívateľov profilový obrázok
atom
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19. Novembra 2006, 22:30
Bydlisko: Senec

Príspevok od užívateľa atom » 7. Januára 2007, 16:38

Hmm, som zo seba sklamaný, vyššie som uviedol klasickú klikaciu možnosť nainštalovania slovenčiny do Fx v Mandrive, ktorá mi prišla v tomto prípade jednoduhšia ako nejaké sťahovanie jazykového balíka z webu (a riešiť prípadné konflikty s právami súboru/priečinka na zápis), a zrejme som ostal nepochopený. Urýchlene chcem nastúpiť na nejaký kurz "Ako správne poradiť" :? :roll:

codik
Slovak Extensions Developer
Slovak Extensions Developer
Príspevky: 238
Dátum registrácie: 2. Decembra 2005, 18:05
Bydlisko: Malacky, Slovenská republika
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa codik » 8. Januára 2007, 14:37

Atom, pochopeny si bol. Teda aspon ja som pochopil. :)
Najjednoduchsie je pre zaciatocnika naozaj vyuzit balickovaci system konkretnej distribucie a nainstalovat Firefox z dostupnych repozitarov. V tom pripade vsak nainstalujte z repozitarov aj lokalizaciu, pretoze, ak ju instalujete ako rozsirenie, musite Firefox spustat zo zvlastnymi parametrami.
Nevyhodou balickovacieho systemu je, ze casto neposkytuje aktualne verzie, tie su vydane s omeskanim, pretoze aplikacie v repozitaroch prechadzaju kontrolou.
Jedine, s cim nesuhlasim s Atomom, je problem s pravami. Tento problem nenastava, pretoze ak instalujes lokalizaciu ako rozsirenie, tak sa uklada v priecinku profilu a nie v priecinku instalacie.
Marek Hám
Firefox/16.0.2 @ Windows 7

Užívateľov profilový obrázok
atom
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19. Novembra 2006, 22:30
Bydlisko: Senec

Príspevok od užívateľa atom » 8. Januára 2007, 18:47

Dovolím si zakončiť túto tému takto: Na odpoveď Martina S. sa pozerám trochu so sklamaním ("A možno si na to niekoho zavolám, ak zoženiem kontakt na skúseného linuxáka."), dúfam len, že sa mu to podarí (keďže nedal vedieť či to už poriešil) a že tou citovanou vetou sa nezľakol opýtať sa aj v budúcnosti.

codik: s tými právami máš pravdu v tomto prípade, trochu unáhlene som napísal príspevok, ale snáď máš tiež skúsenosti, že ľudia sa ohľadom linuxu zvyknú pýtať otázky a nepočuť odpovede.
Už teraz sa teším na upravených 50 odpovedi na otázku ako, máš minimálne jedného čitateľa :)

Howk :D

Martin S.

Firefox a Linux

Príspevok od užívateľa Martin S. » 9. Februára 2007, 16:22

atom napísal:Dovolím si zakončiť túto tému takto: Na odpoveď Martina S. sa pozerám trochu so sklamaním ("A možno si na to niekoho zavolám, ak zoženiem kontakt na skúseného linuxáka."), dúfam len, že sa mu to podarí (keďže nedal vedieť či to už poriešil) a že tou citovanou vetou sa nezľakol opýtať sa aj v budúcnosti.

codik: s tými právami máš pravdu v tomto prípade, trochu unáhlene som napísal príspevok, ale snáď máš tiež skúsenosti, že ľudia sa ohľadom linuxu zvyknú pýtať otázky a nepočuť odpovede.
Už teraz sa teším na upravených 50 odpovedi na otázku ako, máš minimálne jedného čitateľa :)

Howk :D
Bol som tu kritizovaný, že som nedal vedieť čo a ako :) tak sa hlásim. Na chvíľu som to nechal ležať, teraz som sa k tomu vrátil. Veci s majú tak, že z tohto portálu som si stiahol lokalizačný balíček firefox-2.0.0.X-sl-langpack.xpi, ale ten sa dá nainštalovať až na verziu firefox 2. ..... Takže najprv musím zistiť, ako sa aktualizovať môj firefox-1.5.0.7 a potom by to jednoducho malo ísť pretiahnutím balíčka langpack.xpi uloženého na obrazovke pomocou myšky na otvorenú mozillu. Zobrazí sa príslušné hlásenie a malo by to byť. Takže najprv musím aktualizovať, balíček tar.gz mám tiež stiahnutý, len zistiť, čo s ním :)))

SlovakSoft
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 4478
Dátum registrácie: 24. Novembra 2005, 22:55

Re: Firefox a Linux

Príspevok od užívateľa SlovakSoft » 9. Februára 2007, 17:21

Martin S. napísal:z tohto portálu som si stiahol lokalizačný balíček firefox-2.0.0.X-sl-langpack.xpi, ale ten sa dá nainštalovať až na verziu firefox 2. ..... Takže najprv musím zistiť, ako sa aktualizovať môj firefox-1.5.0.7
Sú aj balíky do série 1.5.
Jazykové balíky pre Firefox
admin SME.sk

Martin S.

Re: Firefox a Linux

Príspevok od užívateľa Martin S. » 9. Februára 2007, 22:04

SlovakSoft napísal:
Martin S. napísal:z tohto portálu som si stiahol lokalizačný balíček firefox-2.0.0.X-sl-langpack.xpi, ale ten sa dá nainštalovať až na verziu firefox 2. ..... Takže najprv musím zistiť, ako sa aktualizovať môj firefox-1.5.0.7
Sú aj balíky do série 1.5.
Jazykové balíky pre Firefox


Už frčím na slovenskom Firefoxe, srdečná vďaka za radu...

P.S. Považská Bystrica zdraví Lednické Rovne :)

miso5

Update...

Príspevok od užívateľa miso5 » 27. Februára 2007, 21:26

mam firefox na Fedore 6-tke a chcel by som ho updatovot kedze systemom run ho akurat spustam ale nen i zavedeny do systemu ako spustac ci insie a takisto neprebera nastavenia a hesla. pozrel som si anglicke how-to a stal som sa k tomu ze sa my neda kliknut na check for update...
Ako updatovat inak?

Zamknuté