Mala otazka ohladne bezpecnosti

Fórum o prehliadači Mozilla Firefox
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
wam]Spider007
profesionál
profesionál
Príspevky: 661
Dátum registrácie: 13. Septembra 2007, 21:36
Bydlisko: Ziar nad Hronom/Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať užívateľa:

Mala otazka ohladne bezpecnosti

Príspevok od užívateľa wam]Spider007 » 4. Júna 2009, 21:50

Je mozne nejak zabezpecit, aby sa add-ony, pluginy etc. nedali do firefoxu nainstalovat bez vedomia pouzivatela? Proste, aby vzdy ked sa nejaka aplikacia snazi nainstalovat do firefoxu add-on, vyskocila nejaka hlaska, ktora by na to upozornovala. Jednoducho, aby sa mi tam zrazu nenasackoval napriklad .NET framework asistant a pod.
Notebook Toshiba Satellite A100 |Intel centrino Core duo 1,7GHz |1 GB RAM |Intel media acceleretor 256 MB RAM|100GB HDD|15,4'' 1280 x 800|Linux Ubuntu 8.04|Firefox & Thunderbird ;)

Don't forget to bring the towel!
btw...Wanna get high? :D

Užívateľov profilový obrázok
Gohom
profesionál
profesionál
Príspevky: 761
Dátum registrácie: 28. Novembra 2005, 17:52

Re: Mala otazka ohladne bezpecnosti

Príspevok od užívateľa Gohom » 5. Júna 2009, 00:09

Choď cestou:
Ponuka - Nástroje - Možnosti - Spresnenie - Aktualizácie
a tam si to nastav ako potrebuješ
Windows 7 Home
Firefox + Thunderbird (vždy najnovšie funkčné verzie Sk)

Užívateľov profilový obrázok
Mazarik
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2706
Dátum registrácie: 29. Novembra 2005, 15:15
Bydlisko: Brno

Re: Mala otazka ohladne bezpecnosti

Príspevok od užívateľa Mazarik » 5. Júna 2009, 11:27

to gohom: podla mna to nepomoze, pretoze velmi jednoducho staci nakopirovat rozsirenie do spravneho adresara instalacie Firefoxu alebo profilu uzivatela a je to:) Skor by som isiel tou cestou, ze nejakym sposobom zakazem v operacnom systeme pracu s instalacnym adresarom Firefoxu(aj adminovi, pod ktorym sa obycajne instaluju ine programy) a v pre adresar s profilom povolil pristup iba uzivatelovi a teda nie adminovi.

edit: este ma napadlo dat profily a instalacny adresar Firefoxu na sifrovany disk a pri instalacii inych programov mat tento disk odpojeny

logitech
návštevník
návštevník
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:37

Re: Mala otazka ohladne bezpecnosti

Príspevok od užívateľa logitech » 9. Júna 2009, 14:55

https://addons.mozilla.org/sk/firefox/b ... e:1/cat:12
neni toto aj v slovencine nech viem co by som si tam dal?

logitech
návštevník
návštevník
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:37

Re: Mala otazka ohladne bezpecnosti

Príspevok od užívateľa logitech » 12. Júna 2009, 23:48

aha dobre neni :?

Užívateľov profilový obrázok
Gohom
profesionál
profesionál
Príspevky: 761
Dátum registrácie: 28. Novembra 2005, 17:52

Re: Mala otazka ohladne bezpecnosti

Príspevok od užívateľa Gohom » 13. Júna 2009, 08:31

Nedá mi to aby som sa nevrátil k týmto otázkam:
wam]Spider007 napísal:Je mozne nejak zabezpecit, aby sa add-ony, pluginy etc. nedali do firefoxu nainstalovat bez vedomia pouzivatela? Proste, aby vzdy ked sa nejaka aplikacia snazi nainstalovat do firefoxu add-on, vyskocila nejaka hlaska
Ja som sa už mnohokrát stretol s tým, že sa rôzne programy snažia priinštalovať k FF kadejaké add-ons. Ale NIKDY nie bez hlásenia a nutnosti povolenia zo strany používateľa. Hláška a nutnosť povoliť ju je tam proste VŽDY. Ovšem, ak je používateľom "cvičená opica", ktorá na každú ponuku zobrazenú na monitore bezmyšleinkovite klikne OK - je to tažké. Obrana je podľa mňa jedna a účinná: čítať všetko a rozmyslieť si čo povolím.........
Windows 7 Home
Firefox + Thunderbird (vždy najnovšie funkčné verzie Sk)

Užívateľov profilový obrázok
wam]Spider007
profesionál
profesionál
Príspevky: 661
Dátum registrácie: 13. Septembra 2007, 21:36
Bydlisko: Ziar nad Hronom/Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mala otazka ohladne bezpecnosti

Príspevok od užívateľa wam]Spider007 » 15. Júna 2009, 18:32

tak ja sam seba nepokladam za cvicenu opicu, ale ten .NET framework asisstant sa mi nainstaloval v praci bez toho, aby som mu to povolil. Pravdepodobne sa nainstaloval v ramci nejakeho Windows update. Ale mozno som bol prepracovany a klikol som na nieco blbe :?
Notebook Toshiba Satellite A100 |Intel centrino Core duo 1,7GHz |1 GB RAM |Intel media acceleretor 256 MB RAM|100GB HDD|15,4'' 1280 x 800|Linux Ubuntu 8.04|Firefox & Thunderbird ;)

Don't forget to bring the towel!
btw...Wanna get high? :D

Max
návštevník
návštevník
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 26. Októbra 2007, 18:08
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mala otazka ohladne bezpecnosti

Príspevok od užívateľa Max » 17. Júna 2009, 01:46

Niektoré programy si nainštalujú pluginy aj bez vedomia. Som si to všimol pri inštalácii Skype. Zrazu som mal vo FF ten strašne otravný plugin a nevedel som ho ani odstrániť (iba vypnúť). Ono si to totiž plugin nainštalovalo do zložky Mozilla v Program Files (mám Vistu a UAC bráni zápisu do program Files - preto nešiel odinštalovať) a plugin bol v každom profile a aj v núdzovom režime.

Užívateľov profilový obrázok
Gohom
profesionál
profesionál
Príspevky: 761
Dátum registrácie: 28. Novembra 2005, 17:52

Re: Mala otazka ohladne bezpecnosti

Príspevok od užívateľa Gohom » 17. Júna 2009, 06:58

Max napísal:Niektoré programy si nainštalujú pluginy aj bez vedomia. Som si to všimol pri inštalácii Skype.
S plnou zodpovednosťou tvrdím, že toto tvoje tvrdenie je nebetyčná hlúposť !!!!!! Skype (jeho rôzne verzie) som inštaloval na veľa PC. A vždy - VŽDY - tam bola ponuka na inštaláciu rozšírenia, ktorá saVŽDY dala vypnúť. Nikto ma nepresvedčí že PC si robí veci sám. Robí iba to, čo mu užívateľ dovolí. Je ovšem otázka, či ten užívateľ je hodný toho mena, či vie čo robí, či si prečíta všetko čo odsúhlasí, či je užívateľ dostatočne "PC gramotný" nato, aby sa užívateľom mohol nazývať. Ale toto si musí rozobrať sám v sebe.....
Urob pokus: odinštaluj Skype a nainštaluj ho znovu. A pri novej inštalácii podrobne študuj každú možnosť ešte predtým ako stlačíš OK. Sám uvidíš že sa mýliš
Windows 7 Home
Firefox + Thunderbird (vždy najnovšie funkčné verzie Sk)

Užívateľov profilový obrázok
Krylias
profesionál
profesionál
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 3. Marca 2008, 14:39

Re: Mala otazka ohladne bezpecnosti

Príspevok od užívateľa Krylias » 19. Júna 2009, 17:38

Gohom napísal:Je ovšem otázka, či ten užívateľ je hodný toho mena, či vie čo robí, či si prečíta všetko čo odsúhlasí, či je užívateľ dostatočne "PC gramotný" nato, aby sa užívateľom mohol nazývať. Ale toto si musí rozobrať sám v sebe.....
Urob pokus: odinštaluj Skype a nainštaluj ho znovu. A pri novej inštalácii podrobne študuj každú možnosť ešte predtým ako stlačíš OK. Sám uvidíš že sa mýliš
Máš pravdu, ale on to možno myslel aj tak, že niektoré pluginy sú v samotnom SW veľmi neprehľadne umiestnené - doslova skryté !!!
Každý kto niečo inštaľuje by si mal pozorne prečítať všetky stránky - podstránky.Ja už takisto pri niektorom SW poslepiačky klikám na OK = viem čo kde je, viem čo povoliť a čo nie, ale keby mi tam ktosi z minúty na minútu vložil nejaký plugin a dal by to iba do miniatúrneho okienka - možno sa aj ja prekliknem 8)
„Nevěř ostnatému drátu, byť by se stokrát tvářil jako stonek růže...“ (Karel Kryl)

Napísať odpoveď