Veľkosť písma (fontu) odchádzajúcej pošty+dve pomlčky

Fórum o e-mailovom klientovi Mozilla Thunderbird
Napísať odpoveď
otsar
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18. Apríla 2009, 17:38

Veľkosť písma (fontu) odchádzajúcej pošty+dve pomlčky

Príspevok od užívateľa otsar » 18. Apríla 2009, 19:48

Už dlhšie sa trápim s tým, ako v Thunderbirde nastaviť presnú veľkosť písma v odchádzajúcom maile. Ide mi o to, aby som napríklad nastavil Calibri alebo Franklin Gothic Book 11 (podľa meradla MS Outlook) a aby sa e-mail takto v MS Outlook aj zobrazoval. Problém vidím v tom, že Thunderbird má prednastavených len 6 veľkostí - XS, S, M, L, XL, XXL. Keď napríklad nastavím typ Calibri, veľkosť S, tak v Outlooku (2003) to vyhodí ako Calibri, veľkosť 10. Keď nastavím Calibri, veľkosť M, v Outlooku to zobrazuje ako Calibri 13,5. Ako sa ale dopracovať k ostatným medziveľkostiam? Napr. Calibri 11, 12?

otsar
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18. Apríla 2009, 17:38

Re: Veľkosť písma (fontu) odchádzajúcej pošty

Príspevok od užívateľa otsar » 18. Apríla 2009, 22:48

Dosť dlho som s tým experimentoval, ale stálo to zato, lebo akurát sa mi podarilo prísť na riešenie. Hurááá :P

Takže pre všetkých, ktorí chcú presne nastaviť typ (font type) a veľkosť písma (font size) v odchádzajúcej pošte:

1. Stiahnite si doplnok ExternalTemplateLoader z adresy: http://nic-nac-project.de/~kaosmos/temp ... er-en.html
2. Po jeho nainštalovaní si v editori HTML (ja používam výborný a bezplatný PSPad) treba vytvoriť vlastnú šablónu. Tu je pes zakopaný.
Ja som chcel dosiahnuť, aby MS Outlook 2003 zobrazoval presne typ písma Calibri a veľkosť 11. Šablóna HTML vypadá takto:

<html>
<head>
<title></title>
</head>
<body bgcolor="#ffffff" text="#000000" lang=SK> <span style="font-size: 11pt; font-family: Calibri;">
<br>
Toto je text napísaný písmom Calibri veľkosti 11. Takto sa bude zobrazovať aj v MS Outlook, pokiaľ nemá jeho používateľ nastavené vlastné zobrazovanie všetkých e-mailov.<br>
<br>
</span>
</body>
</html>

3. Vytvorenú šablónu s nastaveným písmom si načítajte do doplnku ExternalTemplateLoader, ktorý je prístupný cez Nástroje. Zároveň zaškrtnite možnosť "Load this external template as default." - to zabezpečí, že šablóna sa pre konkrétne konto použije vždy. Po odoslaní pošty by mal MS Outlook zobraziť napísaný text konkrétnym typom písma i konkrétnou veľkosťou. (Ja som zatiaľ testoval MS Outlook 2003.)
4. Ešte jedná výborná vec, ktorú doplnok ExternalTemplateLoader umožňuje: Niektorí používatelia sa sťažujú na "--", dve pomlčky, ktoré Thunderbird automaticky pridáva pred podpis (signature). Ak si svoj podpis vložíte priamo do šablóny, zbavíte sa aj tohto "neduhu". (I keď "--" majú v rámci netikety a e-mailovej komunikácie svoj význam.)

Toľko k stručnému postupu, dúfam, že pomôže.

otsar
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18. Apríla 2009, 17:38

Re: Veľkosť písma (fontu) odchádzajúcej pošty

Príspevok od užívateľa otsar » 20. Apríla 2009, 11:32

Znova ja :)

Revidujem svoj postup: Na vyššie uvedenú šablónu HTML zabudnite. Značkou <span> sa síce dá dosiahnuť zmena veľkosti a typu odchádzajúceho písma, ale len čiastočne a prácne. Prišiel som na jednoduchší a plne efektívny spôsob: 1. Nástroje > Možnosti > Pokročilé > karta Všeobecné > Editor nastavení > hodnota msgcompose.font_face a msgcompose.font_size 2. Kliknete na ňu pravým tlačidlom a vyberiete "Upraviť". Aby sa v Outlooku zobrazovala veľkosť 11, zadajte hodnotu 11pt, pre veľkosť 12 hodnotu 12 pt atď. Pozor, dôležité je zadať aj "pt", pretože, ak zadáte len číslo, výsledok bude úplne iný. 3. Rovnako upravte typ písma - vložte vlastný nainštalovaný font, napr. Calibri. Toto ale nie je tak podstatné, písmo sa totiž dá nastaviť aj inde. Ale tá veľkosť bola pre mňa záhada.

Keď si potom pozriete zdrojový kód odoslanej správy, Thunderbird doň automaticky v značke <body> vkladá zadanú veľkosť a typ písma. :D :P

otsar
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18. Apríla 2009, 17:38

Re: Veľkosť písma (fontu) odchádzajúcej pošty

Príspevok od užívateľa otsar » 23. Apríla 2009, 19:50

Opäť revidujem svoj postup: Žiaľ, ani vyššie uvedený spôsob neposlúžil. Po nastavení veľkosti písma na "11 pt" v pokročilých nastaveniach bude pri písaní novej správy písmo obrovské. Presvedčte sa sami.

Jediný postup, ktorý mi napokon zabral, je tento:

1. Predsa treba využiť doplnok External template loader (ETL).
2. Treba si pripraviť a do ETL načítať nasledovnú šablónu:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
<head>
<title></title>
</head>
<body style="font-size: 11pt; font-family: Calibri;" bgcolor="#ffffff" text="#000000" lang=SK>
</body>
<div id="quoteDIV">&nbsp;</div>
</html>

Veľkosť písma (11 pt) a typ písma (Calibri) si, samozrejme, nahraďte, čím chcete. Napr. 12 pt a Times New Roman.
3. Tým pádom je nastavené telo správy. Ale keďže veľkosť písma i typ písma chcem zachovať aj v podpise, pred každým riadkom v ňom ešte používam značku span:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
<head>
<title></title>
</head>
<body style="font-size: 11pt; font-family: Calibri;"
bgcolor="#ffffff" text="#000000">
<span style="font-size: 11pt; font-family: Calibri; color: gray; font-weight: bold;"
lang="SK">Jožko Mrkvička</span></b><br>
<span style="font-size: 11 pt; font-family: Calibri; color: gray;" lang="SK">upratovač</span></p>
</body>
</html>

4. Keď sa šablóna ETL skombinuje spolu s takýmto podpisom, tak zostáva jednotne zachovaná nastavená veľkosť písma i jeho typ. Ale hlavne: takto presne sa správa zobrazuje v Outlook Expresse.

Pripadá mi to celé, ako škrabkanie práveho ucha ľavou rukou, ale čo sa dá robiť. Thunderbird milujem, ale toto, žiaľ, fakt nemá vyriešené, resp. aspoň o tom neviem, a to som sa nahľadal dosť.

JANíčOK
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 17. Júna 2007, 16:31

Re: Veľkosť písma (fontu) odchádzajúcej pošty

Príspevok od užívateľa JANíčOK » 10. Marca 2011, 18:46

Doplnok External template loader používam už asi 2 roky, ale až teraz som vyskúšal možnosť pridať podpis priamo do šablóny. Použil som presne tú istú šablónu, ktorá je tu a dopadlo to takto:
Obrázok
Viete mi prosím poradiť, kde môže byť chyba?

Užívateľov profilový obrázok
Mazarik
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2706
Dátum registrácie: 29. Novembra 2005, 15:15
Bydlisko: Brno

Re: Veľkosť písma (fontu) odchádzajúcej pošty

Príspevok od užívateľa Mazarik » 11. Marca 2011, 10:27

Musite uviest kodovanie tej sablony v hlavicke(medzi tagmi <head> a </head>). napr.

Kód: Vybrať všetko

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
alebo

Kód: Vybrať všetko

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-2">
alebo

Kód: Vybrať všetko

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=Windows-1250">

Užívateľov profilový obrázok
Ansambl
moderátor
moderátor
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 10. Januára 2015, 14:55

Re: Veľkosť písma (fontu) odchádzajúcej pošty

Príspevok od užívateľa Ansambl » 20. Apríla 2017, 15:29

otsar napísal:... Niektorí používatelia sa sťažujú na "--", dve pomlčky, ktoré Thunderbird automaticky pridáva pred podpis (signature)...
Thunderbird - Nástroje - Možnosti - Spresnenie - Editor nastavení

u predvoľby mail.identity.default.suppress_signature_separator zmeňte hodnotu na true
- to by malo odstrániť tie 2 pomlčky v podpise.
- ešte odporúčam do podpisu na začiatok vložit prázdny riadok, aby text emailu nebol tak prilepený k podpisu.

Obrázok

Napísať odpoveď