RSS kanál Sme

Zberný kôš správ, ktoré nemajú súvis s témami
Zamknuté
stafer
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 29. Februára 2008, 21:44

RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa stafer » 29. Februára 2008, 23:17

Neviem kam by som mohol toto téma zaradiť, tak snáď ho sem píšem správne.

Na serveri dsl.sk bola uverejnená správa http://dsl.sk/article.php?article=5354, kde sa píše "Slovenská lokalizácia Firefoxu totiž od tohto týždňa obsahuje ako štandardný spravodajský kanál, ktorý sa štandardne po inštalácii respektíve vytvorení nového profilu zobrazuje na lište bookmarkov, RSS kanál súkromných novín a to konkrétne Sme."

V diskusii pod článkom som si už všimol narážky na politickú orientáciu a dehonestáciu iných názorov. Chcel by som sa teda opýtať aký je dôvod tejto podpory prípadne poprosiť či by sa to nedalo odtiaľ vyhodiť. Bol by som totiž nerád keby sa firefox ocitol uprostred politických šarvátok, hádok a osočovania.

Aspoň podľa mňa by mal firefox ostať apolitický, aj keď sa to môže zdať ako banalita a dá sa to rýchlo odstrániť užívateľom, tak je to akési prekročenie prahu. Čosi ako keby google oficiálne propagovalo komunistické strany po svete, tak myslím, že by bol tiež problém dávať ho ako začiatočnú stránku.

Sorry, že rýpem, ale akosi mi to nedalo, lebo firefox mám rád :)

SlovakSoft
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 4478
Dátum registrácie: 24. Novembra 2005, 22:55

Re: RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa SlovakSoft » 29. Februára 2008, 23:41

Mne osobne sa už vyjadrovať nechce, takže odkážem sem. Politiku do toho len chce niekto zatiahnuť násilím. Má tam byť spravodajský web, vie tu niekto o inom/lepšom/navštevovanejšom/nekomerčnom?
Na tom porovnaní mi niečo nesedí: ktoré politické strany oficiálne propaguje Sme?
admin SME.sk

stafer
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 29. Februára 2008, 21:44

Re: RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa stafer » 1. Marca 2008, 12:36

No ako náhrada by sa mohla dať TASR alebo CTK, od týchto dvoch agentúr preberajú SME väčšinu svojich správ.

Veď SME má predsa skoro milión návštevníkov, takže predpokladám, že kto chce, tak ten ho číta. Problém vidím v tom, ak sa dostane na SME niekto, kto napríklad nevyhovuje raziacej línií. Všimnite si napríklad ako sú moderované diskusie na tom webe, kde sa objavujú názory od propagácie genocídy až po obyčajné vulgarizmy na adresu nejakej skupiny, ktorá je práve na odstrel. Viem, že na Slovensku žiadne objektívne médium neexistuje (s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou ani vo svete), ale ten nenávistný podtón, ktorý vkladajú do niektorých článkov alebo akým spôsobom selektujú príspevky. Samozrejme, že ide o reklamu, lebo ľudia tak viac klikajú na články a viac sa vracajú do diskusií, vidieť to predsa na ich čítanosti, ktorú majú tak vysokú oproti iným spravodajským serverom.

Prečo by mal FF propagovať iba jedno videnie sveta a teraz to hovorím ako človek, čo tu internetovú verziu číta.
Kedysi som písal, že ideálny čitateľ SME je konzervatívny liberál, ktorý je ateista, neznáša moslimov, Rusov, sociali...ú EU atď. je obhajcom demokracie, ale najradšej by ju zrušil, je tolerantný voči etnikám, pokiaľ to nie sú tie, ktoré neznáša ... a takto by sa dalo pokračovať. Viete si však predstaviť, že by sa z nejakého opensource projektu vyhodili všetky tie skupiny? Ten by mal predsa ľudí spájať bez ohľadu nato aké hodnoty zastávajú.

SlovakSoft
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 4478
Dátum registrácie: 24. Novembra 2005, 22:55

Re: RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa SlovakSoft » 1. Marca 2008, 12:53

TASR? Pozreli ste si ten web? Ani tam kanál RSS nevidím. Možno by nám ho na požiadanie dali?! A zadarmo, dúfam. Ktovie, predsa správy predávajú. Je TASR objektívne vyvážené médium len preto, že je štátne? A nemôže sa to zo dňa na deň jedným škrtom vlády zmeniť? ČTK? Prečo nie teda ruskú/čínsku/egyptskú agentúru? Lebo ČTK má správy v nám zrozumiteľnom jazyku? Čo maďarská agentúra, ktorej rozumejú státisíce našich občanov? Potrebujeme slovenský spravodajský kanál s bohatým obsahom a pokiaľ možno aby sme za to dostali možnosť našej propagácie. Máme tu naozaj nejaký iný, voči ktorému by sa nikto neozval? Mám chuť hlasovať za vrátenie toho BBC, ktoré doteraz očividne žiadneho slovenského používateľa nezaujímalo. Nič mu to nedalo, ale aspoň sa nikto nepozastavoval. Toto naozaj chcete, povyhadzovať z open-source projektov obsah, hlavne nech sa to nikoho nedotkne?
Dobre, rozpísal tom viac ako som mal – zatiaľ stále nevidím adekvátnu náhradu, hoci sa snažíte pomôcť, čo oceňujem.
admin SME.sk

stafer
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 29. Februára 2008, 21:44

Re: RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa stafer » 1. Marca 2008, 14:09

"a pokiaľ možno aby sme za to dostali možnosť našej propagácie."

No tu sa zodpovedala moja prvá otázka, ak vám zato sľúbili propagáciu, tak myslím, že ozývať sa už nemusím. Keď je to výhodnejšie pre vás, tak asi nemáte motiváciu robiť to zbytočne inak.

"Máme tu naozaj nejaký iný, voči ktorému by sa nikto neozval?"

Hold to už je tá nevýhoda, ak si médium vytvorí negatívny ohlas u značnej časti spoločnosti. Mám dokonca taký pocit, že nadpolovičná väčšina hlasujúcich podľa tej zamýšľanej ankety by dala radšej bbc, len aby tam nebolo sme. :)
TASR a CTK som uviedol len preto, že takmer všetky správy na sme pochádzajú odtiaľ a odoberajú ich aj iné noviny. Ak vám ale vyhovuje sme, tak nech tam ostane, lokalizujete to vy, ja som sa len pokúsil o taký menší feedback od užívateľov, ktorí tým nie sú nadšení. Popravde ja tam teraz nemám nič, lebo žiadny spravodaj na slovensku mi nestojí zato, aby tam bol. Viem, je to asi minoritný názor, ale píšem to v rámci toho, že dosť ľudí by tam malo radšej nič(v podstate to bbc) ako sme.

SlovakSoft
Správca portálu Mozilla.sk
Správca portálu Mozilla.sk
Príspevky: 4478
Dátum registrácie: 24. Novembra 2005, 22:55

Re: RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa SlovakSoft » 1. Marca 2008, 14:26

V tom mojom odkaze píše šéf Sme online, čo za to Mozilla.sk dostane.
Výsledky ankety na DSL sa mi nejako nepozdávajú. Podľa písomných reakcií v diskusii to vôbec nevyzerá na pomer 52:48. Nie je to tam o tom, či Sme alebo BBC. Otázka je, či súhlasia s podporou súkromných novín Firefoxom (nič o politike). Ešte by som chcel vidieť ankety, či súhlasia s podporou súkromného gigantu Google, súkromného portálu Azet, obchodu Dunaj atď.
Ak by bola anketa, ktorý webový denník tam dať, som presvedčený o tom, že to Sme vyhrá. Načo anketu s pár desiatkami či stovkami odpovedí, keď vidíme rebríčky AIMMonitor a na Medialne.sk. Hovoria dosť jasne, čo je čítané a navštevované.

Tiež popravde, ani som nevedel, odkedy tam ten kanál RSS je. Tiež tam nemám nič a RSS mám v TB. Toto človek uvidí len pri vytvorení čistého profilu.
admin SME.sk

stafer
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 29. Februára 2008, 21:44

Re: RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa stafer » 1. Marca 2008, 15:42

No ja by som výsledky na dsl.sk ani nebral ako smerodajné. Asi jediná relevantná anketa by bola, keby to každému užívateľovi FF vyhodilo na monitor. Rovnako ako čítanosť denníka sme, lebo ako som už písal. Ja som jeho čitateľ, ale pritom si to tam neprajem. Možno z toho milióna je nás takých desať a možno viac. Prirovnávanie ku googlu je trochu na inej úrovni. Google neprezentuje nejaký svoj vlastný názor neselektuje, je mu jedno, či dodáva software do komunistickej Číny alebo do USA, takže užívateľ nemá prečo ho vnímať negatívne. Akurát tak práve za ten postoj, keď napríklad v Číne filtruje niektoré weby, tak proti tomu ľudia protestujú, lebo sa "zapája" do politiky.
Naviac google si nevytvoril základňu ľudí s negatívnym postojom voči nim. Stavím sa, že pri nejakom produkte Microsoftu by to už trochu škrípalo. Čo sa týka toho azetu a obchodu dunaj, tak to som vlastne tiež odtiaľ vyhodil a namiesto toho tam mám slovník. V podstate pre mňa by bolo najlepšie, keby tam nebolo predvolené nič :) Vzhľadom na väčšinovú populáciu, predpokladám, že sa nikto nesťažoval, lebo nemá k týmto firmám žiaden vzťah. Ja nebyť toho odkazu na dunaj, tak ani neviem, že tá firma existuje. Pri sme sa ľudia ozývajú, lebo majú k nemu negatívny postoj. Teda aspoň v mojom prípade, tu ani tak nejde o to, že je to komerčná firma, to mne osobne nevadí. Ale ide o to, že značná časť Slovákov pociťuje k sme antipatiu.
A posledne, čo chcem aby sa zmenili hádky typu Opera vs. FF na hádky typu červení vs. modrí atď.

Užívateľov profilový obrázok
caesar1987
pokročilý diskutujúci
pokročilý diskutujúci
Príspevky: 283
Dátum registrácie: 9. Mája 2006, 00:03
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať užívateľa:

Re: RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa caesar1987 » 1. Marca 2008, 20:58

ja so sme uplne suhlasim... sme je super vyber... nic lepsie asi ani nie je..

dsl zavidi, ze to nie je jeho rss

stafer
začiatočník
začiatočník
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 29. Februára 2008, 21:44

Re: RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa stafer » 1. Marca 2008, 23:05

No a o tomto som písal, tí čo sa názorovo zhodujú so sme, tak budú za. Tí, ktorí sa nezhodujú budú proti a môžeme sa hádať :)

Ale tak čo, lokalizačný tím vybral na základe svojich kritérií, tak to asi budeme rešpektovať.

Užívateľov profilový obrázok
caesar1987
pokročilý diskutujúci
pokročilý diskutujúci
Príspevky: 283
Dátum registrácie: 9. Mája 2006, 00:03
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať užívateľa:

Re: RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa caesar1987 » 2. Marca 2008, 12:31

ja s vela vecami co sa tyka sme nesuhlasim.. a ani ho pravidelne necitam. castejsie som na dsl.sk, ale sme je na toto asi lepsi...

treba sa na to pozerat z globalneho aspektu.. sme je asi najcitanejsie online noviny (mozno nie, nemam sajnu) a ako bolo pisane, kto to tam chce mat ma to tam, kto nie, da si tam nieco ine..

Užívateľov profilový obrázok
wam]Spider007
profesionál
profesionál
Príspevky: 661
Dátum registrácie: 13. Septembra 2007, 21:36
Bydlisko: Ziar nad Hronom/Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať užívateľa:

Re: RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa wam]Spider007 » 2. Marca 2008, 19:59

tiez by som radsej vybral nejaky IT portal...DSL.sk sice asi nie, pretoze je to taky divny portal, ale zive.sk je vhodny si myslim :)
Notebook Toshiba Satellite A100 |Intel centrino Core duo 1,7GHz |1 GB RAM |Intel media acceleretor 256 MB RAM|100GB HDD|15,4'' 1280 x 800|Linux Ubuntu 8.04|Firefox & Thunderbird ;)

Don't forget to bring the towel!
btw...Wanna get high? :D

Užívateľov profilový obrázok
gianny111
profesionál
profesionál
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 3. Decembra 2005, 15:26
Bydlisko: Sp. Nová Ves / Nové Mesto n. V.

Re: RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa gianny111 » 2. Marca 2008, 22:37

Skúsim byť stručný. Môj názor na Sme a Sme.sk nie je podstatný. To, čo je v tomto prípade dôležité je nájsť ten správny pomer medzi čítanosťou/návštevnosťou a úrovňou spravodajstva. Určite by som nezvolil tú-ktorú spravodajskú agentúru. Skôr niekoho, kto informácie preberá od viacerých takýchto agentúr (dôvody snáď netreba vysvetľovať). S prihliadnutím na toto, nevidím adekvátneho súpera pre Sme (bohužiaľ). Možno časom. Často krát so Sme nesúhlasím, často krát áno. Ak mám ale dnes vybrať slovenského zástupcu, Sme je jednoznačná voľba.
Kto o sebe tvrdí že je objektívny, práve ním prestal byť.

Užívateľov profilový obrázok
PeePay
moderátor
moderátor
Príspevky: 1290
Dátum registrácie: 3. Decembra 2006, 21:55
Bydlisko: BA - Karlova Ves - Dlhé Diely
Kontaktovať užívateľa:

Re: RSS kanál Sme

Príspevok od užívateľa PeePay » 3. Marca 2008, 15:57

gianny111 ma pravdu, je to nateraz nieco take ako mensie zlo.

wam]Spider007: IT by som tam nedaval, lebo koho to zaujima, ten si to najde a zvysnych 95% pouzivatelov Firefoxu, co o IT vedia asi tolko, ze je to skratka niecoho, si radsej precitaju klasicke spravy
MB: ASRock ALiveNF6G | RAM: 1918MB | HDD: WD 250GB | Grafika: NVIDIA GeForce 6150SE nForce 430 | Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+ 2,11GHz | DVD-RW: ASUS DRW-1814BL | TV: MSI DVB-T Hybrid TV+FM Tuner | OS: Windows 7 Home Premium | LCD: 22" Samsung 2232BW

Zamknuté